Runners battle for gold


By Ryan Lewis - wlewis@civitasmedia.com



The Altus High School and Altus Junior High School cross-country teams made a trip to Elgin recently to compete against some of the best runners in the state.

Elgin is the top-ranked girls’ team in Class 5A competition in Oklahoma and it showed it is deserving of that ranking with runners placing second, third, fifth, sixth and eighth to take the team title in the women’s 5K at a home meet.

Meanwhile, Deer Creek is ranked at the sixth spot in Class 6A and took second overall with runners placing first, fourth, seventh, ninth and 10th.

But the AHS girls showed once again that they can compete against this level of competition, earning a third place overall finish with Beth Garrison leading the way in 13th place with a time of 23:09.

Duncan is ranked 15th and finished just behind the Lady Bulldogs securing places at 16th, 20th, 21st, 22nd and 24th.

In the field of 31 runners, Olga Lopez finished 14th for the Lady Bulldogs with a time of 23:26, Francis Tapia finished 17th with a time of 24:26, Chauncey Beckner finished 18th with a time of 24:51, Itzel Flores finished 19th with a time of 25:04, and Hadley David finished in 23rd with a time of 28:45.

It was a very tough day for the men’s team in a field of 109 runners with Deer Creek taking first, Duncan taking second, and Marlow taking third.

The Bulldogs men’s team finished in 10th place on the day with Ryan Oden leading the way in 19th with a time of 18:45, while Josh Baker finished 42nd with a time of 20:15, Alan Palestino finished 48th with a time of 20:29, Skyler Ledesma finished 51st with a time of 20:46, and Calvin Wagoner finished 63rd with a time of 21:17.

Meanwhile, the AJHS girls’ team took first place overall in the 2500 for its first team win of the season.

Cayden Beckner continued to dominate, earning her second first place finish of the season with a time of 10:07, and Rylee Borrego and Sarah Scott followed her in second and third. Borrego finished with a time of 10:24, while Scott finished with a time of 10:45.

Alondra Reyes finished ninth with a time of 11:21, Aprhil Palestino finished 20th with a time of 12:11, Anna Merritt finished 22nd with a time of 12:20, Grayce Gilliam finished 35th with a time of 13:51, and Patricia Garrett finished 59th with a time of 14:46 in a field of 90 runners.

The boys team finished in sixth place with Aiden Kille placing fifth overall with a time of 13:25.

In a field of 98 runners, Spencer Hyde finished 36th with a time of 15:34, Matthew Furfey finished 44th with a time of 17:27, Robert Brown finished 45th with a time of 17:35, Ben Lifer finished in 46th with a time of 18:11, and Rawsen Mitchell finished in 47th with a time of 18:22.

Runners will be back in action Saturday when they travel to Cameron to compete.

By Ryan Lewis

wlewis@civitasmedia.com

Reach Ryan Lewis at 580-482-1221, ext. 2076.

Reach Ryan Lewis at 580-482-1221, ext. 2076.

comments powered by Disqus