altustimes.com

Results given from the 2013 Jackson County Fair

September 29, 2013

The Jackson County Fair was held Sept. 4-7 at the fairgrounds in Altus. There were several contests, activities, exhibits, entries and animals. Following are the results from the event:


COMMERCIAL EXHIBIT CONTEST (SPONSORED BY STOCKMAN’S BANK)


South West Technology Center (winner)


FARMHAND OLYMPICS (SPONSORED BY FARM BUREAU, ATWOODS, & NATIONAL BANK OF COMMERCE)


FFA- 1st-Kaleb Kerr, Jace Pro, Taylor Landace- Altus FFA, 2nd Jasmyn Davis, Meaghan Dorn, Bailee Decker- Blair FFA, 3rd Rhett Tripp, Keifer Graumann, Mykynzi Forster- Blair FFA


4-H Sr. Division- 1st Samantha Franco, Susan Franco, Jacob Golden- Blair 4H


4-H Jr. Division- 1st –Jayden Lingle, Emilee Hall, Colton Hurst- Navajo, 2nd Tori Booker, Dallas Cox, Carson Miller- Navajo, 3rd Kelby Shumaker, Kelly Taylor, Braden Smith- Navajo


Open Junior Division- 1st Anna Merritt, Virginia Merritt, Aaliese Bolton- Altus


Senior Open Division- 1st Cynthia Kime, Scott Durall, Bud Newman


TRACTOR DRIVING CONTEST (SPONSORED BY ALTUS KIWANIS CLUB)


1st- Caleb Bates- Navajo FFA


2nd Clatyon Terry- Altus FFA


3rd- Caston Lambert- Navajo FFA


CROPS JUDGING CONTEST (SPONSORED BY JACKSON COUNTY FARM BUREAU YOUNG FARMERS AND RANCHERS)


Junior Division (7and down)


1st Carson Miller- Navajo


2nd Licnoln Muller- Navajo


3rd Senior Division (8th – 12th grade)


1st Levi Muller- Navajo 2nd Luke Muller- Navajo


3rd Taylor Muller- Navajo


Turkey Calling Contest


Sponsored by Rio Rojo, Shamrock Bank and Don Proctor


Results were not available


Pet Show


Sponsored by Dr. Charles Freeman of Western Prairie Veterinary Hospital


0-25 Lbs


1ST “Zoey” Kason Abernathy


2nd “Marybelle” Elle Freeman


3rd “Tank” Rustin Frazier


25-50 lbs


1st “Ziva” Shea Baker


2nd “Venus” Perla Galaz


3rd “Freckles” Airen Brand


50 + lbs


1st Spanky” Jose Guerrero


2nd “Fiona” Perla Galaz


3rd “Buddy” Cole Lingle


Overall Grand Champion- “Spanky” (American Pitbull) owner Jose Guerrero


Reserve Grand Champion- “Fluffy and Hoppy” (Fire Belly Toads) owner Addison King


Weiner Dog Race- Sponsored by KEYB


1st - Roger Hendricks- Dog Harley, 2nd Mark Benedict- Dog Cinny, 3rd – Chago Gueneno- Dog Buster


Turtle Races


Sponsored By Altus Rotary Club


4 and Under Race 1


1st Madison Harrington


2nd Emma Morley


3rd Katcher Lamb


4th Kinzie Abernathy


5th Cooper Coven


6th Dayton Duncan


Race 2


1st Hudson Brown


2nd Hadley Brown


3rd Camden Norton


4th Eli Denton


5th Mason Miller


6th Camden Norton


Race 3


1st Mason Miller


2nd Kensler Lamb


3rd Brenna Winters


4th Foster Dunn


5th Sylvia Norton


6th Gage Winters


7th Kreed Abernathy


5-8 years


Race 1


1st Cash Boley


2nd Garrett Morley


3rd Jan Harrington


4th Mason Osborn


5th Gracie Osborn


6th Grant Peterson


7th Cade Whigington


Race 2


1st Gage Landsdale


2nd Charlie Howard


3rd Kase Angelly


4th Rustin Fraser


5th Kaden Duncan


6th Cash Lamb


7th Mason Laney


Race 3


1st Teagan Herron


2nd Kasen Abernathy


3rd Mason Valdez


4th McKenna Valdez


5th Parker Denton


6th Holder Dunn


9 and up


1st Carson Bitz


2nd Canyon Bain


3rd Victor Velazquez


4th Kenndy Kirby


5th Alison Nichols


6th Easton Bull


7th Carson Mardis


BEAUTIFUL BABY CONTEST (SPONSORED BY KWHW)


Girls 0-6 Months: 1st Kate Harper Crownover, 2nd Addler Layne Dunn, 3rd Abree Seddon


Girls 7-11 Months: 1st Lillian Grimes, 2nd Emmalou Mae Winters, 3rd Aubrey Kate Decremer


Girls 12-18 Months: 1st Emmellen Downs, 2nd Justice Gibson, 3rd Brooklyn Miller


Boys 0-6 Months: 1st Liam Garcia


Boys 7-11 Months: 1st Eli Porter Frias, 2nd Darien Morgan


Boys 12-18 Months: 1st Marshall Pryor, 2nd Kedin Robertson


Tractor Pedal Pull Contest


Sponsored by Jackson County Farm Bureau


39 lbs & under


1st Cutter Smith


2nd Foster Dunn


Participation- Briley Schenk, Miller Levings


40 – 49 lbs


1st Peyton Fixico


2nd Kooper Pryor


50-59 lbs


1st Carlos Nichols


2nd Chase Clement


3rd Rhett Robbins


60-70 lbs


1st Keaton Fixico


2nd Holder Dunn


3rd Carson Miller


JUNIOR LIVESTOCK


1-Sheep Breeding


Suffolk


Class 7


Hampshire – Ewe, under one year


1st, Breed Champion, Supreme Champion- Spencer Riley- Altus FFA, 2nd and Reserve Breed Champion- Spencer Riley- Altus-FFA


Class 9 Suffolk – Ewe under one year


1st, Breed Champion and Reserve Supreme Champion-Rhett Riley- Altus 4H


Division II


Sheep Market Class


13-Spec


1st Lindi Brooking- Altus 4H


15-Shropshire


1st Falynn Bales- Duke FFA


16- Hampshire


Class 1


1st Luke Bales- Duke FFA, 2nd Falynn Bales-Duke FFA


Class 2


1st and Breed Champion- Lindi Brooking- Altus 4H, 2nd Reserve Breed Champion- Kristin Foshie- Blair 4H


19- Crossbred


1st Casey Burnett- Blair FFA


Showmanship


Junior- Ages 9-11 Lindi Brooking- Altus 4H


Intimidate -Ages 12-14 Luke Bales-Duke FFA


Senior-Ages 15-19 Fallon Bales- Duke FFA


Division III- Swine Breeding


Class – 12- Yorkshire


Gilt, farrowed after 2-1-13


1st and BreedChampion, -Cade Childers- Altus FFA


Class 12a- Commercial York


Gilt, farrowed after 2-1-13


1st and Breed Champion, Supreme- Cade Childers- Altus FFA


Division IV Swine Market Class


Class 13- Crossbred, Barrow, Light


1st and Breed Champion- Keythen Kellison- Altus 4H


Showmanship


Junior- ages 9-11 – Keythen- Altus 4H


Senior- Ages 15-19 Cade Childers- Altus FFA


Division V (Beef Breeding Class)


Class 1-5


Herford Heifer


1st, Breed Champion, Supreme champion -Jace Prough- Altus FFA


Class 4-6


Maine Anjou Heifer


1st and Breed Champion- Brayden Smith- Navajo 4H


Class 6-5


Simmental Heifer


1st and Breed Champion - Savanna Hurst- Eldorado FFA


Class 7-5


AOB or Commercial Heifer


Class 1


1st and Reserve Breed Champion- Samantha Franco- Blair 4H


Class 2


1st Breed Champion, Reserve Supreme- Meghan Davis- Blair 4H


Division VI (Prospect Steer Class)


Class 2-Angus Steer


1st and Breed Champion- Caylee Childs- Altus FFA


Class 3-Shorthorn Steer


1st and Breed Champion, Reserve Grand - Kelby Shumaker- Navajo 4H


Class 4


Crossbred Steer


Class 1


1st and Reserve Breed, Grand Champion- Kory Baker- Altus FFA, 2nd Kasen Davis- Blair 4H


Class 2


1st and Breed Champion- Kory Baker- Altus FFA, 2nd Abby Abernathy- Altus FFA, 3rd Karlee McCombs- Navajo FFA


Division VII – Beef (Market Class)


Class 1


Hereford Steers


1st and Breed Champion- Caden Beckner- Altus 4H, 2nd Jaden Lingle- Navajo 4H


Class 2


Angus Steers


Class 1 1st and Breed Champion, Reserve Grand-Ally Angelly- Blair 4H, 2nd and Reserve Breed Champion-Karlee McCombs-Navajo FFA, 3rd Kallie Sager- Navajo FFA


Class 2


1st Chauncey Beckner- Altus FFA, 2nd Jace Prough- Altus FFA


Class 3


Shorthorn Steers


1st and Breed Champion- Ally Angelly- Blair 4H, 2nd and Reserve Breed Champion- Braelyn Lingle- Navajo- 4H


Class 4


Crossbred Steer


1st and Breed Champion, Grand Champion- Kelby Shumaker- Navajo 4H, 2nd and Reserve Breed Champion- Kory Baker- Altus FFA, 3rd Jaden Lingle- Navajo 4H


Showmanship


Junior- Ages 9-11- Caden Beckner- Altus 4H


Intermediate – Ages- 12-14-Karlee McCombs- Navajo FFA


Senior- Ages 15-19- Savanna Hurst- Eldorado FFA


Division X 4-H and FFA


Market Whether and Prospect Doe


Class 1


1st Dakota Clark- Duke FFA, 2nd Lincoln Stafford- Altus


Class 2


1st Kayden Duncan, 2nd Kayden Duncan, 3rd Dakota Clark- Duke FFA, 4th Randi Thompson- Duke FFA, 5th Carson Miller- Navajo 4H, 6th Carlee Miller- Navajo 4H


Class 3


1st and Reserve Supreme Champion- Dakota Clark- Duke FFA, 2nd Randi Thompson- Duke FFA, 3rd Carson Miller- Navajo 4H, 4th Morgan Jones- Altus FFA


Class 4


1st Randi Thompson- Duke FFA, 2nd Carson Miller- Navajo 4H, 3rd Carson Miller- Navajo 4H


Class 5


1st and Supreme Champion- Randi Thompson-Duke FFA,2nd Carson Miller- Navajo 4H


Market Wethers


Class 1


1st Randi Thompson- Duke FFA, 2nd Katelyn Randolph- Altus Livestock Club 4H, 3rd Kyler Kellison


Class 2


1st and Grand Champion- Randi Thompson- Duke FFA, 2nd and Reserve Grand Champion- Katelyn Randolph- Altus Livestock Club 4H, 3rd Randi Thompson- Duke FFA


Class 3


1st Carson Miller- Navajo 4H, 2nd Kyler Kellison


Class 4


1st Kaitlyn Randolph- Altus Livestock Club 4-H


Showmanship


Pee Wee-Ages 5-8 Kyler Kellison


Junior- Ages 9-11 Katelyn Randolph- Altus Livestock Club 4H


Senior- Ages 15-19 Randi Thompson-Duke FFA


Division VIII – Youth Poultry


American Class


Class 4


Rhode Island Red


1st and Grand Trio- Carlee Miller- Navajo 4H, 2nd Carson Miller-4H Navajo


Class 4 Rhode Island Red- Hen


1st Emma Strickland-Ruiz-Altus 4H


Class 7


Any other variety in American Class Asiatic- Rooster


1st Emma Strickland- Ruiz- Altus 4H


Class 7


Any other variety in American Class Asiatic- Hen


1st Emma Strickland- Ruiz- Altus 4H


Class 8 Any Variety of Asiatic Bantam-Rooster


1st Jayden Edwards- Blair, 2nd Jeryn Edwards- Blair, 3rd Jillyan Edwards- Blair


Class 8 Any Variety of Asiatic Bantam-Hen


1st Jayden Edwards- Blair, 2nd Jillyan Edwards- Blair, 3rd Jeryn Edwards- Blair


Class 18 A


Araucanna “Easter Egg” Chickens, One Dozen Egg


1st Dayton Duncan- Altus, 2nd Kayden Duncan- Altus, 3rd Emma Strickland- Ruiz- Altus 4H


Class 20


One Dozen Brown Eggs


1st Carlee Miller- Navajo 4H, 2nd Kayden Duncan- Altus, 3rd Garrett Shaw- Blair, 4th Sienna Sollis- Navajo, 5th Carson Miller- Navajo 4H, 6th Emma Strickland- Ruiz- Altus


Class 22


Miscellaneous Poultry


Geese


1st Susan Franco- Blair 4H


Class 23


Miscellaneous Poultry


1st Susan Franco- Blair 4H, 2nd Samantha Franco- Blair


27-Cinnamon Reds


Trio


1st Garret Shaw- Blair


26-Araucana- Hen


1st Susan Franco- Blair 4H, 2nd Kayden Duncan- Altus


26-Araucana- Rooster


1st Kayden Duncan- Altus, 2nd Kayden Duncan- Altus


Division IX


Junior Youth Rabbits


Class 14 A


Dutch Buck


1st Grand Champion- Cheyanne Finch- Navajo Rabbit Club, 2nd Hannah Cassiday- Livestock Club, 3rd Kaycee Finch- Navajo 4H


14 B


Dutch Doe


1st and Grand Champion-Kaycee Finch, 2nd Anna Merritt- Rockin Rabbit Club, 3rd Kaycee Finch- Rockin Rabbit Club, 4th Jack Dwenby- Altus, 5th Cheyanne Finch- Rockin Rabbit Club, 6th Kaycee Finch- Rockin Rabbit Club


19 A Flemish Giant, Buck


1st Caitlin Sollis- Rockin Rabbits Club


19 B


Flemish Giant, Doe


1st Sienna Sollis- Rockin Rabbit Club, 2nd Caitlin Sollis- Rockin Rabbit Club


27 A Himalayan, Buck


1st Kale Strickland- Rockin Rabbit Club, 2nd Carson Miller- Rockin Rabbit Club, 3rd Regin Reed- Rockin Rabbit Club


27 B


Himalayan, Doe


1st Carlee Miller- Rockin Rabbit Club, 2nd Zoe Pyle- Altus, 3rd Anna Bolton- Rockin Rabbit Club, 4th Emma Ruiz- Rockin Rabbit Club


28 A


Holland Lop, Buck


1st and Grand Champion Charisa Dosher- Rockin Rabbit Club, 2nd Hannah Cassiday- Headrick, 3rd Kaycee Finch- Rockin Rabbit Club


28 B


Holland Lop, Doe


1st Charisa Dosher- Rockin Rabbit Club, 2nd Hannah Cassiday- Headrick, 3rd Kaycee Finch- Rockin Rabbit Club


32 A Mini Rex, Buck


1st and Reserve Grand Champion, Holder Dunn- Navajo, 2nd Kaycee Finch- Rockin Rabbit Club, 3rd Kylee Strickland- Rockin Rabbit Club


32 B


Mini Rex, Doe


1st Jonathan Bolton- Rockin Rabbit Club, 2nd Michaellla Reed- Rockin Rabbit Club


34 B


Netherland Dwarf, Doe


1st Caleb Strickland- Rockin Rabbit Club


35 A


New Zealand, Buck


1st Brooklynn Strickland- Ruiz- Rockin Rabbit Club


37 B


Polish, Doe


1st Brooklyn Strickland- Ruiz- Rockin Rabbit Club


46 B


Tan, Doe


1st Carson Miller- Rockin Rabbit Club


49 A


All Other Breeds, Buck


1st Cheyanne Finch- Rockin Rabbit Club


49 B


All Other Breeds, Doe


1st Michele Bolton- Rockin Rabbit Club


Division 9


Cavey’s


Class 52


American


1st Virginia Merrit- Rockin Rabbit Club


Showmanship


Pee Wee Ages 5-8 Jack Dwenby


Junior Ages 9-11 Caitlin Sollis


Intermediate Ages 12-14 Kaycee Finch


Senior Ages 15-19 Cheyanne Finch


4300- 4-H POSTER ART


1- Promotion Poster Designed to Recruit (Beginner) ages 9-11


1st Kelby Shumaker- Navajo, 2nd Abi Ramirez-Olustee 3rd Carson Miller- Navajo, 4th Catlin Sollis- Navajo


3- Collage recognizing or documenting Oklahoma 4-H history


1st Kelby Shumaker- Navajo


4-Same as Class 1 ages (12-14)


1st Savannah Walker- Olustee, 2nd Kaycee Finch- Navajo


4301- Educational Booth Display


Other than community service or “Join the Revolution of Responsibility”


1st Cheyenne Finch- Navajo


4302- 4-H Photography


1- Four Outstanding Photos (people, animals, plant life, scenery) Juniors 9-13


1st Jace James- ACA, 2nd Noel Atchley- Altus, 3rd Catlin Sollis


4-Series of 4 photos telling a story or illustrating a single event Juniors (9-13)


1st Jace James- ACA, 2nd Ethan Moreau- Olustee


5- Best Individual Photo Juniors (9-13)


1st Noel Atchley- Altus, 2nd Tori Booker- Navajo, 3rd Catlin Sollis- Navajo


6-Outstanding Photos (people, animals, plant life, scenery)


Seniors (14-19)


1st Taylor Muller- Navajo


10-Best Individual Photo Senior (14-19)


1st Taylor Muller- Navajo


11- Four Photos showing good composition Junior (9-13)


1st Kaycee Finch- Navajo


12- Four Action Shots Junior (9-13)


1st Kaycee Finch- Navajo


13-Four action photos showing effective use of light Junior (9-13)


1st Kaycee Finch- Navajo


14-Best individual photo made this year


1st Kaycee Finch- Navajo


23-Digitally Adjusted Photos


1st Kaycee Finch- Navajo


4303- ARTS and Crafts


1- Pencil, Charcoal, Ink (Junior) age 9-13


1st Brylee Cox- Blair, 2nd Katelyn Randolph- Livestock Club, 3rd Colby Spitzer- Blair, 4th Faira Dempsey- Blair, 5th Chance Orick, 6th Michealla Reece- Altus, Participation- Hannah Hymel- Blair, Angela Nicholo- Navajo, Tori Booker- Navajo


3-Fine Art- Water Color


1st Katelyn Randolph- Livestock Club


5- Oil or Acrylic (Junior) age 9-13


1st Tori Booker- Navajo, 2nd Faira Dempsey- Blair, 3rd Emily Hall- Navajo


6-Fine Art-Oil or Acrylic Senior (14 & Over)


1st Elizabeth Franklin- Navajo


9-Ceramics Stained


1st Tori Booker- Navajo


11-Pottery (original design made from clay using process of hand molding on a potter’s wheel) Junior (9-13)


1st- Saylor Drury- Olustee, 2nd Angela Nichol- Navajo


15-Decorative Textile Craft- Silk screening, stenciling, textile painting, batik


1st Autumn Goodwin- Olustee


17-Wood carving article Junior (9-13)


1st Katleyn Randolph- Livestock Club, 2nd Caitlin Sollis- Navajo


19- Bead Craft (Junior) age 9-13


1st Mylea Renteria- Blair


21- Leather Craft Kit Junior (age 9-13)


1st Tori Booker- Navajo


29- Fabric Craft- Needle Art- Junior (9-13)


1st Brooklyn Strickland- Altus


34- Fabric Craft, Hand Quilted and/or appliquéd


1st Bailee Decker- Blair


37-Fabric Craft- Knitted or crocheted


Junior (9-13)


1st Michaella Reed- Altus


41- Textile Craft Article- Made only from techniques of weaving, latch-hook, braiding and or a combination of these techniques


1st Katelyn Randolph- Livestock, 2nd Carson Miller- Navajo, 3rd Caitlin Sollis- Navajo


45-Junior paper Craft


1st Alley angelly- Blair, 2nd Erick Moreau- Olustee, 4th Tori Booker-Navajo


47-Junior Plastic Craft- includes but not limited to Lego Art


1st Kenzie Winter- Blair, 2nd Carson Bitz- Navajo, 3rd Erick Moreau- Olustee, 4th James Stewart- Olustee, 5th Tori Booker- Navajo


49-Junior Duct Tape Craft


1st Kaitlin Martinez- Blair, 2nd Faira Dempsey- Blair, 3rd Eian Martinez- Blair, 4th Katelyn Randolph- Livestock, 5th Angela Nichols- Navajo, Participation; Nolel Atchley- Altus, Tori Booker- Navajo, Hayley Hymel- Blair, Meadow Goodwin- Olustee, Carson Miller- Navajo, Gavin Sirmons- Altus


51-Junior Miscellaneous


1stAlley Angelly- Blair, 2nd Faira Dempsey- Blair, 2nd Raesan Richardson- Eldaroado, 3rd Autumn Goodwin- Olustee, 4th Carson Miller- Navajo, 5th Katelyn Randolph- Livestock, Participation; Ayden Stewart- Blair, Mallory Orick- Blair, Alisha Stewart- Olustee, Brooklynn Strickland- Altus, Lily Ruiz- Altus, Catlin Sollis- Navajo,


52-Senior Miscellaneous


1st Bailee Decker- Blair


4304-Science and Technology Project


Flat Flyer- designed by the exhibitor to promote a club or county 4-H educational program or activity (9-13)


1st Carson Miller- Navajo


5- Power Point Presentation related to 4-H (9-13)


1st Jessi Atchley- Altus


31-Marshmallow catapult challenge design task ages (9-13)


1st Corbin McGill- Blair


4305-Science Discovery Projects


A display illustrating the project Ages (9-13)


1st Cale Gallagher- ACA


4306- FABRICS AND FASHIONS – FAMILY LIVING DIVISION


1- Pillow Case (Pattern provided) age 9-11


1st Reece Spears- Jackson County Sewing Club, 2nd Kylee Strickland- Sewing Club, 3rd Carson Miller- Navajo, 4th Allisyn Nolan- Blair 4-H


2- Laundry Bag (9-11)


1st Reagan Robinson- Eldorado


5- Garment bag (9-11)


1st Alley Angelly- Blair


10-Item or simple garment made of polar fleece Ages (9-13)


1st Savanna Robinson- Eldorado, 2nd Ally Angelly- Blair


19-Any non-clothing item using one or more of the techniques From the intermediate level Ages (14-14)


1st Ashleigh Cummings- Sewing Club


30 –Fun item – Potholder or hot mat Ages (9-11)


1st Abi Ramirez- Olustee


4306- Home Environment


50-Waste Paper Basket


1st Jessi Atchley-Altus


51-Wall Hanging Fabric or textile base


1st Abi Ramirez- Olustee


55- Home Environment Combination


1st Tori Booker- Navajo, 2nd Brooklyn Strickland- Ruiz, 3rd Lily Ruiz


58- Bulletin Board or Message Center


1st Kaycee Finch- Navajo


60-Home Environment Combination three articles representing


the color scheme of a room. Ages (12-14)


1st Kaycee Finch- Navajo, 2nd Amanda Coffman- Altus, 3rd Savannah Walker- Olustee


4308 Food and Nutrition Exhibits


1-Three Muffins (level Two) (Ages 9-11)


1st Jarrett Hobbs- Olustee, 2nd Carson Miller- Navajo


Three (3) Rolled Biscuits


1st Carson Miller- Navajo


3-Three Drop Cookies (not snicker doodle or peanut butter) (ages 9-11)


1st Carson Miller- Navajo


9-One pint or half pint Jam or Jelly processed in boiling water canner


(Level Two) (Ages 9-11)


1st Catlin Sollis- Navajo


12- One pint jar cucumber pickles or vegetable relish


1st Brandon Sollis- Navajo


20-Educational poster- based on the nutritional contributions of fruits and vegetables


2nd Tiny Booker- Navajo


22-Educational poster- Food or Kitchen safety


(Level Two) (Ages 9-11)


2nd Tori Booker- Navajo


4309-Persoal Development


Unit One (Age 9)


Heritage Scrapbook


1st Chase Clement- Altus


20-Scrapbooking pages featuring an event


1st Carson Miller- Navajo, 2nd Abi Ramirez- Olustee


4310 4-H Postmark


Postmark for 10 post offices in home county


1st Carson Miller- Navajo


4312- 4-H MODEL ROCKETRY


Poster showing parts of a model rocket with an explanation of each part


1st Erick Moreau- Olustee


4 – Model Rocket/kit ages (9-13)


1st Ethan Moreau-Olustee, 2nd Erick Moreau-Olustee


4313-Wood Science and Industrial Arts


3- Junior Woodcraft- Original design


1st Ethan Moreau- Olustee, 2nd Carson Bitz- Altus, 3rd Meadow Goodwin- Olustee, 4th Autumn Goodwin, 5th Kale Strickland- Altus, Participation- James Stewart- Olustee, Brooklyn Strickland- Altus, Lily Ruiz- Altus, Tori Booker- Navajo, Caitlin Sollis- Navajo


5-Wall mounted rack for hot pads; ties, paper towels, or other wall mounted items


Beginning Level (9-11)


1st Saylor Drury- Olustee, 2nd Jace James- ACA


9- Miscellaneous (9-11)


1st Carson Bitz- Altus, 2nd Jarrett Hobbs- Olustee


13- Miscellaneous (12-14)


1st Autumn Goodwin- Olustee


4314- SHOOTING SPORTS


1-Shooting Sports Safety any related item made


Ages (9-13)


1st Carson Miller- Navajo, 2nd Cale Gallagher- Altus


2-Archery any related item made Ages (9-13)


1st Ethan Moreau- Olustee


7-Hunting & Wildlife any related item made


1st Carson Miller- Navajo


4315- 4-H ENTOMOLOGY


5-Fifth year 100 Insects


1st Cynthia Kime- Altus


6 – Self-Determined Entomology Exhibit/Collections


1st Cynthia Kime-Altus


4318- 4-H Wildlife Projects


Scrapbook of Oklahoma Wildlife (9-13)


1st Kelby Shumaker- Navajo


4-Self Determined Exhibit (9-13)


1st Carson Miller- Navajo


4-H Bird


17- Display of single unit bird house, home constructed (9-13)


1st Carson Bitz- Altus


4319- Environmental Stewardship


6- Recycled Item- useable item made from trash (9-11)


2nd Chase Clement- Altus


10-Reycled item (12-14)


1st Tori Booker- Navajo, 2nd Ethan Moreau- Olustee


17- Recycled item (15 and Older)


2nd Tiny Booker- Navajo


4320- AGRONOMY (4-H & FFA)


1-Cotton Any Variety open Bolls


All ages


1st Taylor Muller-Navajo FFA


3-Grain Sorghum Exhibit (10 heads)


1st Lincoln Muller- Navajo 4-H, 1st Luke Muller- Navajo FFA


4- Threshed Grain Sorghum (15 Pounds of Grain)


1st Levi Muller- Navajo 4-H, 1st Luke Muller- Navajo FFA, 2nd Taylor Muller- Navajo FFA


6- Early Maturity Wheat


1st Levi Muller- Navajo 4H, 2nd Chance Clark- Duke 4-H, 2nd Dakota Clark- Duke FFA


7 – Medium Maturity Variety Wheat


1stLincoln Muller Navajo 4-H, 1st Randi Thompson- Duke FFA


8- Late Maturity Variety Wheat


1st Luke Muller- Navajo 4-H


4322- HOME GARDENING (4-H & FFA)


3- Okra (6 Pods)


1st Bailee Decker- Blair 4-H, 2nd Chase Clements- Altus 4-H, 3rd Brandon Sollis- Navajo 4-H, 4th Grant Dempsey- Blair 4-H, 5th Faira Dempsey- Blair 4-H, Participation Cynthia Kime- Altus 4-H, Addisyn Nolan- Blair 4-H,


1st Luke Muller- Navajo FFA


4-Onions, yellow, 3 Specimens


1st Cynthia Kime- Altus 5-Onions, white, 3 Specimens


1st Cynthia Kime- Altus


6-Oninons, red, 3 Specimens


1st Cynthia Kime- Altus 4-H, 2nd Caitlin Sollis- Navajo


8- Pumpkin, jack-o-lantern (round and flat), one


1st Kaleb Covey- Navajo 4-H


1st Rhett Tripp- Blair FFA


9- Squash, winter, acorn, one


1st Grant Dempsey- Blair 4-H


13-Squash-Summer Zucchini (2)


1st Faira Dempsey- Blair 4-H, 2nd Cynthia Kime- Altus 4-H


1st Luke Muller- Navajo FFA


14-Squash, summer, yellow straight neck, (2 specimens)


1st Addison Nolan- Blair 4-H, 2nd Debra Kime- Altus 4-H, 3rd Luke Muller- Navajo 4-H


15-Squash, summer, Yellow crook neck, (2 specimens)


1st Cole Wagner- Navajo 4-H


18-Pepper-Jalapeno (5 Specimens)


1st Cole Wagner- Navajo 4-H, 2nd Addisyn Nolan- Blair 4-H, 3rd Bailee Decker- Blair 4-H


19-Pepper, other hot pepper, 5 specimens


1st Bailee Decker- Blair 4-H, 2nd Chase Clemens- Altus 4-H


20-Pepper, Sweet Bell Pepper, 5 specimens


1st Ally Angelly- Blair 4-H


21-Pepper, Banana, 5 Specimens


1st Alley Angelly- Blair 4-H


23-Tomatoes, Cherry type 1 ½ or less in diameter,


1st Addison Nolan- Blair 4-H


25-Watermelon, round type, one


1st Levi Muller- Navajo 4-H, 2nd Lincoln Muller- Navajo 4-H, 3rd Kaleb Covay- Navajo 4-H


1st Luke Muller-Navajo FFA, 2nd Wyatt Anderson, Blair FFA


26-Watermelon, small icebox, one


1st Bailee Decker-Blair 4-H, 2nd Levi Muller-Navajo 4-H, 3rd – Lincloln Muller- Navajo4-H


1st Luke Muller- Navajo FFA


30-Cantaloupe, 1 specimen


1st Luke Muller- Navajo FFA


4324-House Plant/Terrarium


1- Ages 9-11


1st Chance Orick- Blair, 2nd Mallory Orick- Blair


4-Dish Gardens Ages 9-11


1st Saylor Drury- Olustee, 2nd Chase Clemen- Altus


4325-Companion Animals


3-Jr. Companion Animals Display Ages (9-13)


1st Regin Reed- Altus, 2nd Michella Reed- Altus


11- Other Companion Animal item


Jr. Ages (9-13)


1st Brooklyn Strickland- Ruiz, 2nd Carson Miller- Navajo


4326 Cloverbud


3-Other Sewn item


Participation -Meredith Robinson- Eldorado


5-Photo


Participation- Kayden Duncan- Altus, Kara Jo Reed- Altus, Sienna Sollis- Navajo


6-Painted Craft


Participation- Kayden Duncan- Altus, Kace Angelly- Blair, Kason Abernathy- Altus, Carrie Bitz- Navajo


7-Paper Craft


Participation- Kason Abernathy- Altus


8- Crayon Drawing


Participation- Sienna Sollis- Navajo


9-No Bake Cookies (3)


Participation- Kayden Duncan- Altus


DIVISION 19 - OPEN CLASS JUNIOR YOUTH HANDICRAFTS


1 – Beadcraft article


1st Alison Nichols- Altus, 2nd Carlee Miller, Navajo, 3rd Molly Golouach- Altus AFB, 4th Emma Gallagher- Altus, 5th Rebecca Borghini-Altus AFB, Participation- Nicholas Borghini- AFB


10- Christmas Tree Ornament


1st Emma Gallagher- Altus, 2nd Kace Angelly


11- Crayola Coloring


1st Savannah Robinson- 2nd Molly Golovach Altus AFB, Eldorado, 3rd Brooklyn Kelley- Blair, 4th Faria Dempsey- Blair, Participation- Carlee Miller- Eldorado, Kierra McGill, Cotton Downing, Christian Castillo, Kace Angelly, Lillian Card, Chase Smith, Brian Larsen, Lillian Rodriquez, Dillion Winters, Madision Lake, Jacob Haley, Lorelai Maxwell, Jackson Wright, Abagail Penn, Karleigh Jackson, Ana Pineda, Luciano Nguyen, Caisyn Davis all of Blair


12- Decorated Box


1st Alishia Stewart- Olustee, 2nd Emma Clair Gallagher- Altus


15- Dough Art


1st Nori Sickles- Altus, 2nd Madilyn Burrell- Duke


18-Fabric Craft (cross stitch or counted cross stitch)


1st Molly Golouach, Altus AFB


19- Fabric Craft (Appliquéd or Quilted)


1st Serenity Ridley- Altus


20- Fabric Craft (knitted or crochet)


1st Molly Golouach- Altus AFB


21 A Fabric Craft (purses)


1st Serenity Ridley- Altus, 2nd Tori Booker- Navajo, 3rd Savannah Walker- Olustee


23- Hobby Collections


1st Gage Lansdale


25 – Holiday Item-Other


1st Ally Angelly- Blair


26-Jewelry


1st Molly Golovach- Altus AFB, 2nd Foster Dunn- Altus, 3rd Alison Nichols- Altus


32- Model Rockets/Vehicles


1st Wyatt Sickles- Altus, 2nd Christian Sickles- Altus


35-Painting Acrylic


1st Abi Ramirez- Olustee, 2nd Kara Jo Reed- Altus, 3rd Tori Booker- Navajo, 4th Emma Gallagher- Altus


38- Oil Painting, Paint by number or kit


1st Nori Sickles- Altus


39- Pencil, Charcoal, or ink Painting


1st Victoria Varela- Altus, 2nd Molly Golouach- Altus, 3rd Nori Sickles- Altus, 4th Nicholas Borghini- Altus, 5th Rebecca Borghini- Altus, Participation- Ethan Golouach- Altus AFB, Faira Dempsey- Blair


40- Paper Crafts


1st James Stewart- Olustee, 1st Cadee Rose- Blair, 2nd Nicolas Borghini- Altus AFB, 3rd Madilyn Burrell- Duke, 4th Jace Nolan- Blair, 5th Carlee Miller- Navajo. Participation- Luke Gallagher- Altus, Kassidy Williamson, Lexie Revilla, Autumn Torrez, Rheanna Basaldua, Brooklyn Knight, Sabrina Bertram, Blake Martin, Xavier Szczesry, Garacie Osbourne, Kadence Grace, Logan Frith, Case Coker, Jason Card, Jaydin Edwards, Tyler Poultron, Gabe Forster, Alli Moore, Emily Rodriquez all of Blair


41 – Plastic Crafts


1st Carrie Bitz- Altus, 2nd Molly Golouach- Altus AFB, 3rd Justin Urbina- Altus, 4th Alison Nichols- Altus


43- Plaster other type


1st Luke Gallagher- Altus, 2nd Brooklyn Strickland-Ruiz, Altus, 3rd Emma Ruiz


44- Pottery, Not Fired


1st Caitlin Sollis- Navajo


45- Recycled Craft Article


1st Molly Golouch- Altus AFB, 2nd Meadow Goodwin- Olustee, 3rd Jevyn Edwards- Blair, 4th DaVon Buckner, 5th Whetley Bown- Balir, Participation- Logan Edwards, Colby Englett, Charles Chaney, Callie Winters, Jace Martinez, Eben Torrez, Jada Abney, Ethan Watts, Alyssa Meneese, Alex Peralez, Karlee McFerrin, Rickey Pouhon, Hailee Zroske, Abigayle Tucker all of Blair


46-Soft Sculpture


1st Emma Gallagher- Altus


47- Stained Glass Article


1st Ethan Golouach- Altus AFB


48- String Art


1st Tori Booker- Navajo, 2nd Molly Golouach- Altus, AFB


50- Watercolor Painting


1st Foster Dunn- Altus, 2nd Holder Dunn- Altus, 3rd Molly Golouach- Altus AFB


52-Weaving


1st Molly Golouach- Altus AFB, Alison Nichols- Altus, 3rd Rebeca Borghini- Altus


55-Wreath, Natural Fiber


1st Molly Golouach- Altus AFB


56 – Wood Craft


1st Sienna Sollis- Navajo, 2nd Carlee Miller- Navajo, 3rd Brooklynn Strickland- Ruiz- Altus, 4th Meadow Goodwin- Olustee, 5th Carrie Bitz- Navajo, Participation- Lily Ruiz- Altus, Emma Ruiz- Altus, Aaron Sollis- Navajo, Caitlin Sollis- Navajo


57-Others not listed


1st Angela Nichols- Navajo,3rd Carrie Bitz- Navajo, 4th Addison Nolan- Blair, 5th Addison Nolan- Blair, Participation- Alisha Stewart- Olustee, Faira Dempsey, Emma Ruiz- Altus, Madilyn Burrell- Duke, Holder Dunn- Altus Angela Nichols, Carrie Bitz, Brock Weisbrod, Tate Saxon, Kasey Cross, Abby Brooks, Sabrina Gilbert, Carlee Miller, Charlie Alvarado, Holder Dunn, Serenity Collins, Abbie Johnson,Tate Kuhn, Shelby Turk, Jackson Horn, Kennedy Cobb, Annabelle Worst, Mauerecr Hunter, Collin Griffin, Natalie Mendoza, Carson Brooks, Arissica Fuenters, Shyanne Brewer, Emily Davis, Kennedy Guthrie, Alyson Miller, Annabelle Ribeiro, Annabelle Ribeiro, Harley Scott, Sienna Sollis, Macee Smith, Memphis Thurmond, Hanna Evans, James Cole, Skylar Collins, Brayden Davis, Coby Koonts, Caitlin Sollis all of Navajo.


DIVISION 20- OPEN CLASS SENIOR YOUTH HANDICRAFTS


25- Other Holiday Item


1st Jenee Armstrong- Blair


45-Recyled Craft Article


1st Carter Golovach- Altus AFB, 2nd Tiny Booker- Navajo


48- String Art


1st Carter Golouach- Altus AFB


57- Wreath Fabric


1st Reagan Robinson- Eldorado


DIVISION 21- OPEN CLASS ADULT HANDICRAFTS


Made by any person 19 years and over


1-Bead Craft Article


1st Kelly Swanson-Altus


6- Ceramic pottery, original piece


1st Brennan Bush- Altus


11- Christmas door decoration


1st Nelda Cable- Jackson Ozark, 2nd Kaylee Walker- Blair, 3rd Mary Easley- Jackson Ozark


15 – Other Christmas decoration


1st Linda Sadler- Altus


16 – Other Holiday item


1st Kaylee Walker- Blair, 2nd Pam Booker- Crossroad Friends, 3rd Dot Lance- Jackson Ozark, 4th Linda Sadler- Altus


19-Decorated craft outdoor ornament


1st Rhonda Moreau- Crossroad Friends, 2nd Idell Culberson- Great Expectations


21- Decoupage


1st Idell Culberson- Decoupage


22-Stuffed Dolls


1st Laverne Powell- Great Expectations


23- Fabric Craft (stuffed animal)


1st Dot Lance- Jackson Ozark


24-Flower Arrangements


1st Jenee Armstrong- Blair, 2nd Sue Overstreet- Jackson Ozark


26- Jewelry


1st Kelly Swanson, Altus, 2nd Stacy Golouach- Altus AFB, 3rd Dot Lance- Jackson Ozark


30- Painting acrylic animal


1st Linda Wood- Altus, 2nd Rhonda Moreau- Crossroad Friends


31 – Painting acrylic


1st Rhonda Moreau- Crossroad Friends, 2nd Carol Downs- Altus, 3rd Linda Woods- Altus, 4th Stacy Goldvich- Altus AFB


33-Painting Reverse Glass


1st Mike Bush- Altus


35-Paint by Number


1st Rhonda Moreau- Crossroad Friends


36a.-Rubber Stamping, Creativity


1st Stacy Goldvich- Altus AFB


36b- Rubber Stamping, Paper


1st Stacy Goldvich- Altus AFB


36c- Rubber stamping, Non-Paper


1st Stacy Goldovich- Altus AFB


38-Watercolor painting


1st Mike Bush- Altus


40 – Recycled craft article


1st Diane Hall- Altus, 2nd Jenee Armstrong- Blair, 3rd Laverne Powell- Great Expectations, 4th Stacy Golovich- Altus, 5th Dorothy Davis- Great Expectations


47-Woodcraft Country Style


1st Rhonda Moreau- Crossroad Friends, 2nd Diana Neumeyer- Altus, 3rd Mary Easley- Jackson Ozark


48-Wood craft other


1st Bill Harrison, Altus, 2nd Jack Mayon- Altus, 3rd Dana Butchee- Crossroad Friends, 4th Mildred Burkham- Expectation


52-Others not listed


1st Marjorie Daniels- Jackson Ozark, 2nd Linda Wood-Altus, 3rd Dorothy Davis- Great Expectations, 4th Stacy Golovach- Altus, 5th Diana Neumeyer- Altus


53-Pencil, charcoal, or ink painting


1st Francis Fojut- Altus, 2nd Cheyenne Trayler- Altus


DIVISION 22- OPEN CLASS CANNING


5-Other fruit not mentioned


1st Lois Breakiron- Altus


9-Green Beans


1st Kellie Muller- Crossroad Friends


10-Tomatoes


1st Michelle Clemens- Blair


11- Tomato Juice


2nd Idell Culberson- Great Expectations


12-Other vegetable not mentioned


1st Kellie Muller- Crossroad Friends


17-Other jellies not mentioned


1st Lois Breakiron- Altus


18-Beets pickled


1st Chris Price- Martha


20-Cucumber (dill) pickles


1st Chris Price- Martha, 2nd Lori Austin – Eldorado, 3rd Alison Nichols- Altus


22a. Hot Peppers


1st Cole Wagner- Navajo


23- Okra Pickled


1st Carolynn Bond- Eldorado, 2nd Connie Biddy- Blair, 3rd Laura Birmingham- Great Expectations


24- Picante Sauce


1st L Annback, 2nd Ethan Moreau- Olustee 4-H, 3rd Kim Collier- Blair, 4th Lori Austin- Eldorado


25- Relish


1st Carolyn Boyd- Eldorado


26- Others Not Listed


1st Chris Price- Martha, 2nd Connie Biddy- Blair, 3rd Lois Breakiron- Altus


27-Apple Butter


2nd Cindy Lansdale- Altus


28a- Pear Preserves


1st Lois Breakiron- Altus


28-b Peach Preserves


1st L. Annrback- Altus


29-Jam


1st L. Anaback- Altus


29a-Peach Jam


1st Mildred Burham- Great Expectations, 2nd Lori Austin- Eldorado, 3rd George Surles- Altus


29b – Apricot Jam


1st George Surles- Altus, 1st Frank Surles-Altus


29c- Strawberry Jam


1st Mildred Buckham- Great Expectations, 2nd L. Aurback- Altus, 3rd George Surles- Altus, 4th Lori Austin- Eldorado


30- Others not listed


1st L. Auerback- Altus, 2nd Cindy Lansdale- Altus, 3rd Mildred Buckham- Great Expectation, 3rd Christie Price- Martha, 4th Lori Austin- Eldorado, Particpation- Jack Breakiron, Stacy Golovack- Altus


DIVISION 23- OPEN CLASS CLOTHING


Made by any person 19 years and over


6- Doll Accessory Clothing


1st Cindy Lansdale- Altus


7-Infant wear


1st Ronna Parker- Altus


11-Recycled Garment


1st Stacy Golovach- Altus AFB


21-Tote bag


1st Laverne Powell- Great Expectations,2nd Mary Easley- Jackson Ozark


21a – Purse


1st Stacy Golovach- Altus


22-Others


1st Odessa Landers- Altus, 2nd Laverne Powell- Great Expectation, 3rd Mary Easley- Jackson Ozark


Division 24- Open Class Cultural Arts


1-Creative feature article featuring one person or happening


1st Sun Chung- Altus, 2nd Harold Wilson- Altus, 3rd Rosie Johnson- Altus


2-Creative poetry (one page, double- spaced and written by the exhibitor)


1st Nori Sickels- Altus, 2nd Ethan Golovach- Altus, 3rd Molly Golovach- Altus AFB


Life Story


1st Bartolo RAyes- Altus, 2nd Kunthea Dresser- Altus, 3rd Ethel High- Altus, 4th Brittany Shelton- Altus, 5th Kimly Pang- Altus, Participation- Don Chatnoppadon- Altus


DIVISION 25- OPEN CLASS FOOD PREPARATION


Made by any person 10 years and over


Banana Bread


1st Pat Caldwell- Altus, 2nd Erick Moreau- Olustee 4H, 3rd Rhonda Moreau- Crossroad Friends


3 – Biscuits (3)


1st Nelda Cable- Jackson/Ozark, 2nd Julie Miller-Crossroad Friends, 3rd Laverne Powell- Great Expectations


6-Cornbread (three squares muffins or sticks)


1st Laverne Powell- Great Expectations


7-Muffins with fruit added (3)


1st Laverne Powell- Great Expectations,2nd Julie Miller- Crossroad Friends


8-Pumpkin Bread


1st Pat Caldwell- Altus


13-Chocolate Chip Cookies


1st Kellie Muller- Crossroad Friends, 2nd George Surles- Altus


15-Creative mix Cookies (use cake or cookie mix a base)


1st Laverne Powell- Great Expectations


17-Drop Cookies


1st Holder Dunn- Altus, 2nd Laverne Powell- Great Expectations, 3rd Jarrett Hobbs- Olustee 4H


18-Oatmeal Cookies


1st Nelda Cable- Jackson/Ozark


19-Peanut Butter –Cookies


1st Stacy Golovach- Altus AFB


22-Others not listed


1st Carlee Miller-Navajo, 2nd Foster Dunn- Altus


23- Bundt cake, made from different recipe than any listed


1st Nelda Cable- Jackson Ozark


25-Creative Mix Tricks, layered (use cake mix)


1st Nelda Cable- Jackson Ozark


27b- Gingerbread house


1st Madilyn Burrell- Duke


33-Candies- Chocolate Fudge


1st Cole Wagner- Navajo 4H, 2nd Linda Sadler- Altus, 3rd Nelda Cable- Jackson Ozark


34- Date Loaf


1st Nelda Cable- Jackson Ozark


36-Nut Brittle


1st Laverne Powell-Great Expectations, 2nd Carson Miller – Navajo, 3rd Julie Miller- Eldorado


DIVISION 26- OPEN CLASS CROCHET AND KNITTING


Afghan, other


1st Nicole Reed- Friendship


4-Baby Blanket


1st Nicole Reed- Friendship


5-Crocheted Toys


1st Nicole Reed- Friendship, 2nd Dot Lances- Jackson Ozark


7- Holiday items


1st Dot Lance- Jackson Ozark, 2nd Mary Easley- Jackson Ozark


8- Pillow


1st Nicole Reed- Friendship


9- Toy


1st Nicole Reed- Friendship


11- Others Not Listed


1st Dorothy Lance- Jackson/ Ozark, 2nd Odessa Landers- Jackson Ozark, 3rd Nicole Reed- Friendship


12- Afghan, baby


1st Becky Cline- Jackson Ozark


13- Afghan, other


1st Idell Culberson- Great Expectations


15-Holiday item


1st Kelley Swanson- Altus


19-Knitting- Other knitting not listed


1st Kelley Swanson- Altus, 2nd Dot Lance- Jackson Ozark


DIVISION 27-OPEN CLASS FLOWER SHOW


9-Potted Plant greenery


1st Sue Tice- Great Expectations, 2nd Dorothy Davis- Great Expectations


11-Other not listed


1st Laverne Powell- Great Expectations


DIVISION 28- OPEN CLASS HORTICULTURE


2- Black-eyed Peas (6) specimens


1st Kelton Curry- Blair, 2nd Cynthia Kime- Altus 4H


4-Cucumbers, three specimens


1st Addisyn Nolan- Blair


5-Others not listed


1st Alison Nichols- Altus, 2nd Nicole Reed- Friendship


6-Okra


1st Emma Gallagher- Altus, 2nd Julie Sollis- Navajo, 3rd John Clinton- Altus, 4th Lincoln Stafford- Elmer, 5th Nelda Cable- Jackson Ozark,


7-Onions, five specimens


1st Deann Kime- Altus


10-Peppers, hot, five specimens


1st Connie Biddy- Blair, 2nd Nicole Reed- Friendship


11- Peppers, sweet bell, five specimens


1st Nicole Reed- Friendship


14-pumpkin, one specimen


1st Lincoln Stafford- Elmer, 2nd Cooper Allen Prey- Blair, 3rd Laura Birmingham- Great Expectations, 4th Nicole Reed- Friendship


17- Squash, yellow neck, two specimens


1st Jace Nolan- Blair, 2nd Cale Gallagher- Altus, 3rd Nelda Cable- Jackson Ozark


18-Squash, other type, two specimens


1st Nicole Reed- Friendship, 2nd Dee Dee Stafford- Elmer, 3rd Lincoln Stafford- Elmer


23- Corn


1st Nelda Cable- Jackson Ozark


Herbs


Class 1- Basil


1st Nelda Cable- Jackson Ozark, 2nd Chase Clement- Altus 4H


DIVISION 29- HOUSEHOLD ACCESSORIES AND LINENS


2-Dishtowels


1st Lois Burkiron- Altus, 2nd Mildred Burkham- Great Expectation, 3rd Stacy Golovach- Altus


3-Hand Towel


1st Laverne Powell- Great Expectations


4-Pillowcase (1)


1st Laura Birmingham- Great Expectation, 2nd Ryleigh Pennington- Altus, 3rd Mary Easley- Jackson Ozark


5-Placemat


1st Laverne Powell- Great Expectations


6-Potholder cloth


1st Laura Birmingham- Great Expectation, 2nd Kim Collier- Blair, 3rd Laverne Powell- Great Expectations, 4th Mary Easley- Jackson Ozark


9- Table Pieces, runners etc.


1st Lois Breakiron- Altus, 2nd Dorothy Davis- Great Expectations


10-Others not listed


1st Nicole Reed- Friendship, 2nd Lois Breakiron- Altus, 3rd Stacy Golovach- Altus, 4th Mary Easley- Jackson Ozark, 5th Kim Collier- Blair, 6th Dorothy Lance- Jackson Ozark


18- Counted cross stitch, holiday item


1st Lori Austin- Eldorado


21-Counted cross stitch, single items, 14 or 11 count/ inch


1st Lori Austin- Eldorado


27- Huck towel (Swedish embroidery)


1st Idell Culberson- Great Expectations


35- Needlepoint on plastic mesh, holiday item


1st Nelda Cable- Jackson/Ozark


36- Needlepoint on plastic mesh, single other designs


1st Sue Overstreet- Jackson Ozark, 2nd Nelda Cable- Jackson Ozark


40- Pillow, other than crochet, knotted counted cross stitch, crewel or quilted


1st Laverne Powell- Great Expectations


41a – Needlework/Hand Embroidery


1st Laura Biringham- Great Expectations


42-Recycled Needle work


1st Dorothy Davis- Jackson Ozark


47-Others not listed


1st Mary Easley- Jackson/Ozark, 2nd Kim Collier- Blair


77-Appliqued by Machine or machine quilted


1st Annette Miller- Altus


78-Baby quilt, machine pieced and quilt


1st Kim Collier- Blair


79- Baby Quilt, hand pieced or hand quilted


1st Cindy Lansdale- Altus


81- Commercial machine quilting, machine quilted bed sized quilt


1st Juanita Davis- Great Expectations


90- Quilting done by two or more persons


1st Helen Biddy- Blair


94- Tacked quilt or comforter


1st Cindy Lansdale


97- Wall hanging, commercial hand quilted


1st Lavernea Powell- Great Expectations


101 b-Quilt top only (no quilting or backing)


1st Ronna Parker- Altus, 2nd Kim Collier- Blair


103- Other quilting not listed


1st Lavernea Powell- Great Expectations


DIVISION 30- OPEN CLASS SENIOR NEEDLEWORK


1-Apron


1st Laverna Powell- Great Expectations, 2nd Mary Easley- Jackson Ozark


2-Crochet afghan


1st Juanita Davis- Great Expectations, 2nd Arvella Mote- Jackson Ozark


5-Pillowcase, embroidered


1st Laura Burmingham-


8-Tea Towels set of six


1st Lois Breakiron- Altus


9- Others not listed


1st Mary Easley- Jackson Ozark, 2nd Idell Culberson- Great Expectations


DIVISION 31- OPEN CLASS PHOTOGRAPHY


Animals (Non-Adjustable Lens)


1st Kara Jo Reed- Altus, 2nd Kelly Swanson- Altus, 3rd Nelda Cable- Jackson Ozark, 4th Sandra Cusher- Crossroad Friends


Plant Life (Non-Adjustable Lens)


1st Kelly Swanson- Altus, 2nd Nelda Cable- Jackson Ozark, 3rd Kara Jo Reed- Altus


People (Non-Adjustable Lens)


1st Joseph Golovach- Altus AFB, 2nd Danica Atchley- Altus, 3rd Nelda Cable- Jackson Ozark, 4th Sandra Cusher- Crossroad Friends


4-Comedy (non-adjustable)


1st Kara Jo Reed- Altus, 2nd Chris George- Headrick, 3rd Nelda Cable- Jackson Ozark


5-Scenic


1st Joseph Golovack Altus AFB, 2nd Kara Jo Reed- Altus, 3rd Kelly Swanson- Altus, 4th Nelda Cable- Jackson Ozark


6 – Special effect (non-adjustable)


1st Joseph Golovach- Altus


8 – Story Photos (set of 3)


1st Kara Jo Reed- Altus


9-Still shot of HCE members (s)


1st Nelda Cable- Jackson Ozark


10 – Others


1st Rhonda Moreau- Crossroad Friends, 2nd Joseph Golovach- Altus, 3rd Nelda Cable- Jackson Ozark, 4th Mary Easley- Jackson Ozark


11 - Animal


1st Chris George- Headrick, 2nd Carter Golovach- Altus AFB, 3rd Dana Butchee- Crossroad Friends, 4th Rhonda Moreau- Crossroad Friends, 5th Lisa Roberson- Duke, 6th April Sirmons- Crossroad Friends


12 – Plant Life


1st Chris George – Headrick, 2nd Lisa Roberson- Duke, 3rd Joseph Golovach- Altus AFB, 4th Leslie Lingle- Altus, 5th Margaret Sherwood- JacksonOzark


13 - People


1st Leslie Lingle- Altus, 2nd April Sirmons- Crossroad Friends, 3rd Rhonda Moreau- Crossroad Friends, 4th Lisa Roberson- Duke, 5th Nelda Cable- Jackson Ozark


14-Comedy


1st Lisa Roberson- Duke, 2nd Nelda Cable- Jackson Ozark, 3rd April Sirmons- Crossroad Friends, 4th Rhonda Moreau- Crossroad Friends


15 - Scenic


1st Chris George- Headrick, 2nd Leslie Lingle- Altus, 3rd Lisa Roberson- Duke, 4th Rhonda Moreau- Crossroad Friends, 5th April Sirmons- Crossroad Friends, 6th Mary Easley- Jackson Ozark


16-Special Effect


1st Leslie Lingle- Altus, 2nd Joseph Golovach- Altus AFB, 3rd Chris George- Headrick, 4th Rhonda Moreau- Crossroad Friends, 5th Mary Easley- Jackson Ozark, 6th Lisa Roberson- Duke


17 – Action Set


1st Ethan Golovach- Altus AFB, 2nd Rhonda Moreau- Crossroad Friends


18-Story photo (set of 3)


1st April Sirmons- Crossroad Friends, 2nd Chris George- Headrick, 3rd Stacy Golovach- Altus AFB, 4th Nelda Cable- Jackson Ozark, 5th Rhonda Moreau- Crossroad Friends, 6th Mary Easley- Jackson Ozark


19-Still shot of HCE member(s)


1st Rhonda Moreau- Crossroad Friends


20 - Others


1st Ray Miller- Altus, 2nd Mike Bush- Altus


Professional Only


21- People, color pictures


1st Ray Miller- Altus


23- Nature


1st Ray Miller- Altus


DIVISION 32- OKLAHOMA WHEATHEARTS BREAD CONTEST


1- Senior Class White Bread


1st Nelda Cable – Jackson /Ozark


3- Senior Class Dinner Rolls


2nd Nelda Cable- Jackson Ozark


5- Senior Class Sweet Breads


1st Nelda Cable- Jackson Ozark


DIVISION 33-COTTON


Class-1 (Irrigated)


1st Randi Thompson- Duke FFA, 2nd Lincoln Muller- Navajo, 3rd Luke Muller- Navajo, 4th Levi Muller- Navajo, 5th Jaylan Hamersley- Duke, 6th Jase Hamersley- Duke


Class 2- (Dry land cotton plant)


1st Levi Muller- Navajo 4H, 2nd Cynthia Kime- Altus,3rd Luke Muller- Navajo, 4th Lincoln Muller- Navajo


HCE Contest


Division 35


Class 1


Largest percentage of members $25.00 (tie Breaker Class 2)


1st Jackson Ozark


Class 2 Most entries $25.00 (Tie- Breaker Class 1)


1st Jackson Ozark